تبلیغات
ندای آژوان - صهیونیست‌ها چگونه «ناصرالدین» را به خون کشیدند
 
نوشته شده توسط : پارسا فرهادی
رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی این رژیم از زمان قبل از اعلام موجودیت اسرائیل تاکنون جنایت‌های زیادی را ضد ملت فلسطین انجام داده‌اند. اقدام اخیر در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این کشور تنها یکی از مراحل جنایت‌هایی است که از نزدیک به یک سده پیش در سرزمین‌های فلسطین و ضد مسلمانان انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

سیاهه جنایت‌های صهیونیست‌ها / از بالفور تا ترامپ

مرحله جدید از توطئه صهیونیست‌ها ضد ملت فلسطین جز در سایه سکوت رژیم های عربی نسبت به جنایت‌های پیشین دنبال نمی‌شد. اگر رژیم های عربی و کشورهای دنیا واکنش جدی و قاطع نسبت به صدها جنایت اسرائیل در تاریخ معاصر فلسطین از خود نشان می دادند، اسرائیل جرأت نمی‌کرد بر خلاف نص صریح توافقنامه‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل متحد وارد عمل شده و کشورهای دیگر را نیز به دفاع از اقدام غیر قانونی خود فرا خواند.

در شماره قبل از این مقاله به بررسی سیاهه‌ای خلاصه‌وار از مهم‌ترین جنایت‌های رژیم صهیونیستی ضد ملت فلسطین قبل از اعلام موجودیت این رژیم پرداختیم. در این شماره جنایت‌های رژیم صهیونیستی بعد از نکبت را بررسی می کنیم که به صورت سازمان یافته تر و جدی تر دنبال شده است.

ب: جنایت‌های بعد از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی  

 1. جنایت عرب العزازمه در بئر السبع

در ۳ سپتامبر ۱۹۵۰ شبه نظامی صهیونیست به این منطقه حمله کردند و ۱۳ زن و مرد را به صورت وحشیانه‌ای کشتند.

 1. کشتار شرفات

شرفات در جنوب غربی قدس قرار دارد. صهیونیست‌ها این روستا در ۷ فوریه سال ۱۹۵۱ ضمن حمله به روستا جنایت های زیادی را در آن انجام دادند، آنها ۱۰ نفر را کشته و ۸ تن دیگر را زخمی کردند. اما اهالی روستا از خالی کردن آن امتناع کردند و هنوز هم در روستا حضور دارند.

 1. کشتار بیت جالا

در این حمله که در ۱۱ ژانویه ۱۹۵۲ روی داد، هفت نفر کشته شدند و دهها نفر از شهروندان فلسطین نیز زخمی شدند.

 1. کشتار قدس:

در این کشتار که در روز ۲۲ آوریل روی داد، ۱۰ شهروند فلسطین به شهادت رسیدند.

 1. کشتار اردوگاه البریج

این اتفاق در ۲۸ آگوست سال ۱۹۵۳ روی داد و خانه های زیادی در آن ویران شدند و دهها نفر به شهادت رسیدند. آریل شارون فرماندهی این کشتار وحشتناک را بر عهده داشت.

 1. کشتار قبیه

کشتار قبیه در روزهای ۱۴ و ۱۵ اکتبر سال ۱۹۵۳ روی داد، در این اتفاق نظامیان اسرائیلی تحت فرماندهی آریل شارون به روستای قبیه حمله کردند، این روستا در آن زمان تحت حاکمیت اردن بود. آنها ۶۹ شهروند عرب زبان را کشتند، بسیار از این افراد بدون مقاومت و در حالی که در خانه های خود مخفی شده بودند، کشته شدند. ۴۵ منزل و یک مدرسه و یک مسجد در این جنایت تخریب شود.

 1. کشتار نحالین

این روستا از روستاهای کرانه باختری است و در ۲۰ کیلومتری بیت لحم قرار دارد. تعداد ساکنان آن در سال ۴۵ بالغ بر ۶۲۰ نفر بوده است. جنایت صهیونسیت‌ها در این روستا در حالی انجام شد که این روستا زیر نظر دولت اردن اداره می‌شد. حدود ۳۰۰ نظامی اسرائیلی در روز ۲۸ مارس سال ۵۴ به این روستا وارد شدند، آنها ضمن کاشتن مین‌ها و انداختن بمب‌ها مردم را به گلوله بستند. این حمله ۸ شهید فلسطنی بر جای گذاشت و سه نفر از نظامیان اردنی نیز شهید شدند. ۱۵ نفر دیگر نیز زخمی شدند. برخی منابع البته تعداد شهدا را ۱۴ نفر و تعداد زخمی‌ها را ۱۹ نفر اعلام می کنند. این جنایت را نیز آریل شارون انجام داد.

روستای نحالین بار دیگر در روز ۱۳  آوریل سال ۸۹ مورد حمله صهیونیست‌ها قرار گرفت که به شهادت ۵ فلسطینی و زخمی شدن دست کم ۱۰ نفر دیگر منجر شد.

 1. کشتار دیر ایوب

صهیونیست‌ها در روز دوم نوامبر سال ۵۴ به این روستا حمله کردند. آنها دو کودک را سر بریدند.

 1. کشتار غزه

در روز ۲۸ فوریه سال ۱۹۵۵ اشغالگران اسرائیل نخستین حملات نظامی خود به نوار غزه را آغاز کردند. این منطقه در آن زمان تحت اداره مصر بود. موشه دایان رئیس ستاد ارتش وقت اسرائیل نظریه پرداز این عملیات بود. این حمله از صبح روز ۲۸ فوریه آغاز شد و چتربازان اسرائیلی در منطقه هلی برن شدند. در این حمله ۳۹ نفر شهید و ۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار روستای بلد الشیخ

در روز ۳۱ دسامبر سال ۴۷ یک بمب در پالایشگاه نفت حیفا منفجر شد که تعدادی از شهروندان عرب در این انفجار کشته شدند. فلسطینی‌ها در واکنش به این اقدام به کارگران صهیونیست این پالایشگاه حمله کرده و ۶۰ نفر را کشته یا زخمی کردند. صهیونیست‌ها در واکنش به این اقدام به دو روستای الشیخ  و حواسه حمله کردند. آن ها با ورود به منازل مردم، آن ها را در رختخواب می‌کشتند. در این حملات ۳۰ فلسطینی به شهادت رسید.

 1. کشتار رحوفات

در ۲۷ فوریه سال ۴۸ در شهر حیفا این کشتار روی داد، در این جنایت قطار القنطره منفجر شد که در این حمله ۲۷ نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار بنیامیناه

در ۲۷ مارس سال ۱۹۴۸ دو کشتار در این منطقه صورت گرفت که هر دو با انفجار قطار بود. اولی در روز ۲۷ مارس که به شهادت ۲۴ فلسطینی منجر شد و بیش از ۶۱ زخمی بر جای گذاشت. در انفجار دوم که ۳۱ همان ماه روی داد، بیش از ۴۰ نفر کشته و ۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار دیر یاسین

در روز ۹ آوریل سال ۱۹۴۸دو سازمان نظامی اسرائیل با نام آرگون به رهبری مناخیم پگین نخست وزیر سالهای بعد اسرائیل و شتیرن لیحی به رهبری اسحاق شامیر جانشین پگین در نخست وزیری صورت گرفت. در این کشتار بیش از ۲۶۰ فلسطین به شهادت رسیدند.

 1. کشتار ناصرالدین

در روز ۱۴ آوریل ۴۸ درگیریها در شهر طبریه بین عرب‌ها و صهیونیست ها افزایش یافت. اخبار همکاری های مردم ناصر الدین با نیروهای مقاومت به اسرائیل رسید، به همین علت دو یگان لیحی و آرگون مأمور شدند به این روستا حمله کنند. صهیونیست‌ها لباس عربی بر تن داشتند، به همین علت مردم فکر کردند همان کمک‌هایی هستند که به روستای آنها می‌آید،مردم به سمت آنها رفتند، اما آنها به سمت مردم شلیک کردند. صهیونیست‌ها در این جنایت تمام منازل اهالی ناصر الدین را تخریب کردند.

 1. کشتار تل لتفنسکی

این جنایت در ۱۶ آوریل ۱۹۴۸ روی داد و  یک گروه شبه نظامی اسرائیلی به اردوگاه سابق نیروهای ارتش که مردم آواره در آن زندگی می کردند، حمله کردند. در این حمله۹۰  فلسطینی شهید شدند.

 1. کشتار حیفا

در روز ۲۲ آوریل سال ۴۸ این کشتار روی داد، صهیونیست‌ها با حمله به منازل مردم این روستا در نیمه شب، تعدادی از آنها را کشته و بقیه را مجبور به فرار کردند. نتیجه این اقدام تروریستی ۱۵۰ کشته و ۴۰ زخمی بود.

 1. کشتار بیت داراس

۲۱می سال ۱۹۴۸ بود که تروریست‌های صهیونیست، روستای بیت داراش در شمال شرق غزه را محاصره کردند. آنها از فلسطینی ها خواستند تا این روستا را ترک کنند. اما طولی نکشد که آن ها مردم بی گناه این منطقه را در حالی که از روستا خارج می شدند، گلوله باران کردند. این روستا در ماههای مارس و آوریل سال ۱۹۴۸ در معرض چندین حمله شدید صهیونیست‌ها قرار داشت. صهیونیست‌ها بعد از آواره کردن مردم این منطقه منازل را تخریب و مزارع را ویران کردند و به جای آن شهرک‌های صهیونیست نشین درست کردند.

 1. کشتار اللد

این عملیات مشهورترین کشتارهایی است که یگان بالماخ آن را انجام داده است. این عملیات برای خاموش کردن دامنه‌های انقلاب فلسطین بر ضد اشغالگری اسرائیلی‌ها ایجاد شد و در روزهای ۱۲ و ۱۳ ژولای سال ۱۹۴۸ انجام گرفت. نظامیان اسرائیلی دستور داشتند هر کسی را که در خیابان ها دیدند را بکشند. توپ‌های سنگین آنها نیز به شدت در منطقه فعال بود و منازل مردم را بمباران می‌کرد. در نتیجه این عملیات بر اساس گزارش های فرمانده تیپ بیش از ۲۵۰ فلسطینی شهید شدند. 

 1. کشتار شرفات

۳بامداد روز ۷ فوریه در سال ۱۹۵۱ بود که سه خودروی نظامی اسرائیلی وارد منطقه ای در جنوب غرب شهر قدس اشغالی شدند. آن ها با عبور از خط آتش بس به سمت روستای شرفات حرکت کردند. این خودرو حامل ۳۰ نظامی اسرائیلی بود. آن‌ها با نصب بمب‌های متعدد در دیوارها و منزل شهردار منطقه و دیوارهای همسایه، آن را تخریب کردند و زیر پوشش آتش دیگر نظامیان صهیونیست از منطقه خارج شدند. این جنایت به شهادت ۱۰ نفر منجر شد که دو نفر از آنها پیرمرد، ۳ نفر زن و ۵ نفر کودک بودند. ۸ نفر دیگر نیز در این عملیات زخمی شدند که همگی زن و کودک بودند.

 1. کشتار بیت لحم

در روز ۲۶ ژانویه سال  1952 یک گشتی اسرائیلی اقدام به تخریب یک منزل در بیت حالا کردند که به کشته شدن صاحب خانه و همسرش منجر شد، حمله یک گشتی دیگر به یک خانه در یک کیلومتری شمال بیت لحم دلیل کشته شدن صاحبخانه آن و همسرش و دو تن از فرزندان آنها شد و دو فرزند دیگر این خانواده نیز زخمی شدند. گشتی سوم نیز در همان شب به منطقه اللطرون وارد شدند و خانه های روستای عمواس را گلوله باران کردند.

 1. کشتار روستای فلمه

در ۲۹ ژانویه سال ۱۹۵۳ یک گروه ۱۲۰ تا ۱۳۰ نفره صهیونیستی به روستای فلمه واقع در کرانه باختری حمله کردند، آنها روستا را با گلوله های توپ ویران کردند. در این حمله ۹ نفر کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار اردوگاه البریج

در ۲۸ آگوست سال ۱۹۵۳ نیروهای ارتش اسرائیل به اردوگاه فلسطینی البریج در نوار غزه حمله کردند، در این حمله ۲۰ فلسطینی شهید و ۶۲ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار قلقیلیه

۱۰ اکتبر سال ۱۹۵۳ بود که اهالی قلقیلیه آمادگی خود را برای خرید سلاح و مهمات برای جهاد بر ضد اشغالگران اسرائیلی اعلام کردند. صهیونیست‌ها از مقاومت اهالی این شهر به شدت خشمگین شده بودند. موشه دایان در نشستی در میان صهیونیست ها وعده داده بود که این شهر را شخم خواهد زد. در ساعت ۹ شب روز دهم اکتبر نیروهای اسرائیل وارد این شهر شدند. توپخانه رژیم اسرائیل و هواپیماهای نظامی نیز آنها را همراهی می کردند. آنها از سه جهت به شهر حمله کردند و تلفن های شهر را قطع کردند. با مقاومت اهالی، صهیونیست‌ها یک بار عقب نشینی کردند، اما بار دیگر به شهر حمله کردند. ارتش اسرائیل خسارت های زیادی در این حمله دید، اما ۷۰ نفر از اهالی این روستا نیز در این حمله به شهادت رسیدند و خسارت‌های مالی زیادی به روستا وارد شد.

 1. کشتار یالو

این کشتار در ۲ نوامبر سال ۱۹۴۵ روی داد. در این روز صهیونیست‌ها بدون توجیه و بهانه سه کودک فلسطینی که برای جمع کردن هیزم از خانه خارج شده بودند را کشتند و فراری شدند.

 1. کشتار اول غزه

کینه صهیونیست‌ها نسبت به مصر که در آن زمان مدیریت غزه را بر عهده داشت، دلیل وقوع جنایت های زیادی از سوی این رژیم علیه اهالی غزه شده است. در روز ۲۸ فوریه سال ۱۹۵۵ تعدادی از نظامیان اسرائیل با عبور از خط آتش بین دو طرف وارد غزه شدند. آنها زیرساخت های غزه را هدف قرار دادند، انفجار ایستگاه تصفیه آب و انفجار در یک پادگان مصری نزدیک این ایستگاه از جمله این اقدامات بود. ارتش مصر که در این ایستگاه بودند، درخواست کمک کردند، اما نیروهایی که برای کمک اعزام شده بودند، در کمین ارتش اسرائیل گرفتار شده و در درگیریهایی که ایجاد شد، ۳۹ نفر کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار دوم غزه

منطقه خان یونس در سال ۱۹۵۵ در دو مرحله در ۳۰ می و ۱ سپتامبر سال ۱۹۵۵ از سوی ارتش اسرائیل مورد حمله سنگین توپخانه ای قرار گرفت. در مرحله اول که بامداد ۳۰  می بود، ۲۰ نفر شهید و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند. اما در حمله دوم که نیمه شب اول سپتامبر بود، ۴۶ نفر شهید و ۵ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار الرهوه

در روزهای ۱۱ و ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۶ نیروهای اشغالگر صهیونیستی اقدام به حمله به مرکز پلیس و مدرسه ای در روستای الرهوه کردند. در این حمله ۱۵ عرب فلسطینی شهید شدند و مدرسه کاملا تخریب شد.

 1. کشتار کفر قاسم

در روز ۲۹ اکتبر سال ۱۹۵۶ و قبل از حمله به مصر، نیروهای رژیم صهیونیستی مقررات منع آمد و شد را در منطقه کفرقاسم اعلام کردند. اسرائیلی‌ها بدون اطلاع دادن به شهروندان فلسطین ساعت منع آمد و شد را زودتر آغاز کردند و به این ترتیب مردم بی‌اطلاعی که وارد شهر می شدند، از سوی صهیونیست ها هدف قرار می گرفتند. نخستین گروه یک تیم چهار نفره از کارگران فلسطینی بود که حتی به نظامیان اسرائیلی سلام هم دادند، اما با گلوله های آنها مواجه شدند، سه نفر از آنها کشته شده و نفر چهارم تنها به این علت نجات یافت که صهیونیست ها فکر کردند کشته شده است. ۱۲ زن نیز که از جمع آوری زیتون بر می گشتند هدف حمله قرار گرفتند. در طول یک ساعت و نیم ۴۹ نفر از اهالی کفر قاسم به دست صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند و ۱۳ نفر دیگر نیز زخمی شدند. نظامیان اسرائیل وسایل شخصی قربانیان از جمله ساعت مچی یا پول های نقدشان را سرقت می‌کردند.

 1. کشتار سوم خان یونس

این جنایت در سوم نوامبر سال ۱۹۵۶ روی داد، در این زمان خان یونس در اشغال اسرائیلی‌ها بود و آن‌ها با حمله و تیراندازی به مردم به کشتار جمعی آنها دست زدند. ۲۷۵ فلسطینی در اثر این تیراندازی ها از روستای خان یونس و اردوگاه های اطراف به شهادت رسیدند.

 1. کشتار السموع

در روز ۱۳ نوامبر سال ۱۹۶۶ صهیونیست‌ها به روستای السموع در منطقه جبال الخلیل حمله کردند. این منطقه تحت اداره اردن بود و جنگنده ها و توپخانه‌های اسرائیل حملات سنگینی برای دفاع از پیاده نظام خود به شهر ترتیب دادند. در این حمله ۱۲۵ منزل و مدرسه و بیمارستان و مسجد تخریب شد. ۱۸ نفر از اهالی شهر به شهادت رسیدند و۱۳۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

 1. کشتار کارگاه ابو زعبل

در روز ۱۲ فوریه سال ۱۹۷۰ در حالی که جنگ فرسایشی بین اسرائیل و مصر ادامه داشت، جنگنده های اسرائیلی به کارگاه ابو زعبل که شرکتی برای تولید صنایع معدنی بود، حمله کردند. در این حمله ۷۰ کارگر این کارگاه شهید و ۶۹ تن دیگر زخمی شدند و کارگاه در آتش سوخت.

 1. کشتار صیدا

در ۱۶ ژولای سال ۱۹۸۲ رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرد. در این حمله صهیونیست‌ها بالغ بر ۸۰ لبنانی را به شهادت رساندند.

 1. کشتار صبرا و شتیلا

این کشتار در روزهای ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۸۲ در دو اردوگاه آوارگان فلسطینی در صبرا و شتیلا روی داد. نظامیان صهیونیستی بعد از ورود به بیروت پایتخت لبنان به این اردوگاه حمله کردند. البته عاملان اصلی این جنایت شبه نظامیان نیروهای لبنانی بودند ولی عملیات با لوجستیک و مقدمه سازی صهیونیست‌ها انجام شد. توپخانه‌ها و جنگنده های اسرائیلی نیز اقدام به موشک باران این اردوگاه کردند. این کشتار زیر نظر صهیونیست‌ها ادامه یافت و آذوقه عناصر تروریست نیروهای لبنانی نیز از سوی صهیونیست‌ها تامین می‌شد. قربانیان این کشتار بالغ بر ۱۵۰۰ شهید از فلسطینیها و لبنانی‌های بی‌پناه بود. تجاوز به زنان و مثله کردن نظامیان از جمله اقدامات نیروهای لبنانی در این تجاوز بود.

 1. کشتار اردوگاه عین الحلوه

در ۱۶ وی سال ۱۹۸۴ قبل از عقب‌نشینی اسرائیل از صیدا در جنوب لبنان، این رژیم به حسین عکر یکی از مزدوران خود دستور داد تا به داخل اردوگاه عین الحلوه حمله کنند. نیرویی بالغ بر ۱۵۰۰ نظامی صهیونیست نیز با ۱۵۰ خودروی زرهی در عقبه این تروریست قرار داشت. مهاجمان اقدام به کشتار و تخریب و نابودی این اردوگاه کردند. در این حمله ۱۵ فلسطینی کشته و زخمی شدند و ۱۴۰ منزل تخریب شد و ۱۵۰ نفر نیز بازداشت شدند.

 1. کشتار سحمر

۲۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴ نیروهای ارتش اسرائیل و مزدوران لبنانی آنها به فرماندهی آنطوان لحد به روستای سحمر واقع در جنوب لبنان حمله کردند. این اقدام در پی کشته شدن ۴ تن از مزدوران وابسته به لحد در این روستا بود، مهاجمان با جمع کردن مردم به سوی آنها آتش گشودند. در این حمله ۱۳نفر شهید و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند.

 1. کشتار حمامات الشط

در روز ۱۱ اکتبر سال ۱۹۸۵ بعد از خروج جنبش آزادیبخش فلسطین از بیروت جنگنده های اسرائیل به دفاتر و مراکز فرماندهی این جنبش در تونس حمله کردند. جنگنده های اسرائیلی در این روز منطقه حمامات الشط در حوالی پایتخت تونس را هدف قرار دادند. این حمله ۵۰ شهید و بالغ بر ۱۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

انتفاضه اول فلسطین

انتفاضه اول فلسطین در دسامبر سال ۱۹۸۷ آغاز شد و در سال ۱۹۹۱ آرام شد، این انتفاضه نهایتا با امضای توافق اوسلو بین اسرائیل و جنبش آزادیبخش فلسطین به پایان رسید. در این انتفاضه بیش از ۱۳۰۰ فلسطینی به دست رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

 1. کشتار حرم ابراهیمی

۲۵ فوریه سال ۱۹۹۴ مصادف با آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان بعد از توافق اوسلو بود. در این روز صهیونیست‌ها به صهیونیست افراط گرای مشهور اسرائیل به نام باروخ گولدشتاین اجازه دادند که به حرم مسجد الاقصی وارد شود. وی تفنگ به همراه داشت و اقدام به کشتار نمازگزاران در این مسجد کرد. این کشتار به شهادت ۶۰ فلسطینی منجر شد و دهها نفر دیگر در این حمله زخمی شدند. در حمله نظامیان اسرائیل به تظاهراتی که در محکومیت این اقدام صهیونیست ها صورت گرفت، نیز ۵۳ فلسطینی به شهادت رسیدند که از بخش های مختلف فلسطین از جمله الخلیل بودند. رژیم صهیونیستی سعی کرد با شانه خالی کردن از مسئولیت این اقدام شخص گولدشتاین را در این حمله محکوم کند.

 1. کشتار قانا

در ۱۸ آوریل سال ۱۹۹۶ کشتار اول قانا صورت گرفت. این کشتار بخشی از عملیات بزرگی بود که ارتش اسرائیل از ۱۱ همان ماه آغاز کرد و تا ۲۷ نیز به آن ادامه داد. این عملیات چهارمین عملیات از خود نوع بعد از تجاوز به لبنان در سالهای ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ و ۱۹۹۳ بود. در این حمله ۱۵۹ روستا در بخش های جنوبی و غربی لبنان هدف قرار گرفت. در این حمله ۱۵۰۰ پرواز جنگنده صورت گرفت و بیش از ۳۲ هزار توپ به سمت بخش های مختلف لبنان شلیک شد. این عملیات به شهادت ۲۵۰ لبنانی منجر شد که ۱۱۰ نفر از آنها از اهالی قانا بودند. تعداد زخمی ها نیز بالغ بر ۳۶۸ نفر بود که ۳۵۹ نفر از آنها غیر نظامی بودند. در این حمله بیش از ۶۰ کودک یتیم شدند. بعد از کشتار قانا رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از واکنش های عمومی مدعی شد که این حمله به اشتباه صورت گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر